Borba protiv karcinoma grlića maternice predstavlja jedan od najvećih javnozdravstvenih problema u BiH, koje se tiču oblasti reproduktivnog zdravlja. Jedan od glavnih zadataka Komiteta za seksualno i reproduktivno zdravlje i prava, uključujući HIV i AIDS jeste ukazivati na takve i slične probleme, pružati svoj doprinos u osvještavanju javnosti, kao i organizovati događaje koje će u centar zbivanja postavljati upravo pomenutu problematiku, sa ciljem promocije medicine zasnovane na dokazima. Kako se mjesec januar/siječan globalno obilježava kao mjesec borbe protiv karcinoma grlića maternice, članovi udruženja BoHeMSA su se toj borbi priključili i u akademskoj 2020/2021. godini, organizacijom važnog nacionalnog projekta. Projektne aktivnosti su osmišljene i prilagođene edukativnom karakteru realizacije, kojom su koordinirali nacionalni i lokalni dužnosnici SCORA-e.
Ciljevi projekta:
Organizacija projekta:
Projekat se sastojao iz više aktivnosti, raspoređenih po lokalnim komitetima:
U periodu od 5.1. do 31.1., na zvaničnim nalozima društvenih mreža Udruženja „BoHeMSA“, dva puta sedmično se objavljivao sadržaj na temu karcinoma grlića materice, u cilju širenja naučnih informacija i savjeta za opću populaciju. Za kreiranje sadržaja i planiranje strategije su se pobrinuli članovi LC Mostar i LC Sarajevo, uz nesebičnu pomoć i konsultacije PR oficira BoHeMSA-e. Poseban fokus je stavljen na obilježavanje „Evropske sedmice borbe protiv karcinoma grlića materice“, od 18. do 24. januara/siječnja, kada je kampanja intenzivirana svakodnevnim objavama. Važan segment javne kampanje bio je i doprinos Zavoda za zdravstvenu zaštitu žena Kantona Sarajevo, koji su, zajedno sa studenticom Ernom Džinić, napravili osvrt na uticaj pandemije COVID-19 na broj obavljenih ginekoloških pregleda.
Na samom početku organizacije projekta, na nacionalnom nivou je objavljen Konkurs za izbor studenata-edukatora, pod koordinacijom Nacionalne dužnosnice SCORA-e. Prijave na konkurs su priložili redovni članovi postojećih lokalnih komiteta, kao i pridruženi članovi Udruženja. Konkursnom procedurom, kojom su rukovodili dužnosnici SCORA-e, odabrano je 30 edukatora.
Studenti-edukatori su u prvoj polovini januara/siječnja imali priliku prisustvovati dvije posebno osmišljene edukacije, koje su imale za svrhu adekvatnu pripremu za rad sa ciljnom grupom. Prva edukacija je održana na temu „Karcinom grlića maternice – simptomatologija, dijagnostika i prevencija“, a predavač je bio doc. dr Dragan Soldo. Tema druge edukacije je glasila: „(Mentalne) barijere u prevenciji malignih oboljenja“ te ju je održao dr Emir Sokolović.
Ovaj dio projekta podrazumijevao je upravo direktan rad sa ciljnom populacijom, odnosno korisnicama projekta – ženama svih starosnih kategorija. Certificirani studenti-edukatori su, tokom januara/siječnja i februara/veljače, održali ukupno 12 edukacija na Zoom platformi, koje su uključile više od 100 učesnika iz 6 gradova Bosne i Hercegovine. Edukacije su se održavale pojedinačno za svaku grupu, jer je cilj bio da se ambijent prilagodi, personalizira i učini što ugodnijim, kako bi se pružila prilika da sve gošće bez ustručavanja postavljaju pitanja ili diskutuju sa edukatorima na navedenu temu.
Pod mentorstvom prof.dr Dženite Ljuca, članovi BoHeMSA LC Tuzla, u saradnji sa Studentskim vijećem „Medicus“ u Tuzli, bili su organizatori webinara na temu „Uloga zdravstvenog radnika u prevenciji raka grlića materice“. Webinar je bio izuzetno posjećen od strane studenata medicinskih nauka u BiH, a predavači i moderatori su bili studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli – Ilma Spahić, Amar Durmić i Benjamin Isić.
„Live trening: tjelovježbom uz Body Control protiv raka grlića materice“ – bio je simboličan naziv korisnog i interesantnog online događaja, kojeg su članovi LC Tuzla organizovali pod vodstvom stručnjaka iz Fitness kluba „Body Control“ iz Tuzle. Organizacija ovakvog segmenta projekta je bila usmjerena na podizanje svijesti o važnosti redovne fizičke aktivnosti i uravnotežene ishrane u prevenciji svih bolesti, a posebno karcinoma grlića materice.
U periodu od 21.1. do 5.2., Katedra za ginekologiju i akušerstvo Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli, na čelu sa prof. dr Dženitom Ljuca, sprovodila je veliki broj aktivnosti iz oblasti prevencije raka grlića materice.
Aktivnosti su uključivale predavanja i edukacije u više gradova BiH, a članovi BoHeMSA LC Tuzla te pridruženi članovi BoHeMSA-e iz Zenice, dobili su priliku za aktivnim učešćem u pomenutoj humanitarnoj akciji.
Neki od dijelova akcije „Stop raku grlića materice“, kojima su koordinirali članovi BoHeMSA-e, zajedno sa Studentskim vijećem „Medicus“ bili su upravo webinar, online trening te online edukacija „Sve što trebate znati o raku grlića materice“. Predavači na online edukaciji su bili prof. dr Dženita Ljuca te studenti Dženana Sinanović i Samir Mehinović.