U okviru saradnje sa Klinikom za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini – BoHeMSA je, za studente Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, organizovalo projekat pod nazivom „Love is not an STD“. Svrha ovakvog projekta je podizanje svijesti o spolno prenosivim bolestima, čija pojava u našem društvu stvara sve više prostora za stigmu, nerazumijevanje i diskriminaciju, koja sve češće, nažalost, polazi upravo od zdravstvenih radnika.
Spolno prenosive bolesti su zarazne bolesti koje se najčešće prenose direktnim spolnim kontaktom, odnosno razmjenom tjelesnih tečnosti. Ova skupina, koja obuhvata blizu 50 bolesti i sindroma, predstavlja veliki problem zbog mogućih trajnih posljedica po opšte i reproduktivno zdravlje čovjeka. U isto vrijeme, činjenica koja dodatno otežava problem vezan za ovakvu vrstu bolesti, je česta stigmatizacija oboljelih, te mali stepen znanja kod stanovništva.
Ovakvim aktivnostima, članovi BoHeMSA-e nastoje se boriti protiv sličnih saznanja, upravo pridavanjem dovoljno pažnje ovoj temi, kako bi se što više korisnih informacija približilo rizičnoj skupini stanovništva.
Na samom početku projekta, prisutni studenti su imali zadatak da anonimno ispune upitnik, koji je za cilj imao provjeru njihovog dosadašnjeg znanja o spolno prenosivim bolestima.
Nakon toga, gošća projekta, prim. dr Vesna Hadžiosmanović, šefica odjela za HIV/AIDS na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu, je u prvom dijelu programa održala predavanje o najčešćim spolno prenosivim bolestima, načinima prenosa i liječenja. Prim. dr Vesna Hadžiosmanović je prisutnima prezentovala i zanimljive slučajeve iz dugogodišnje stručne prakse, te je budućim doktorima medicine ukazala na posebno značajne stavke u pristupu i svakodnevnom kontaktu sa oboljelima od spolno prenosivih bolesti. Nakon predavanja naše gošće, studenti su imali priliku postaviti svoja pitanja, što je kreiralo dodatnu diskusiju na ovu temu.
Drugi dio programa je činila radionica koja se zasnivala na grupnom radu učesnika. Naime, studenti su, podijeljeni u 4 grupe, imali zadatak da analiziraju i riješe zadanu situaciju – situaciju u kojoj bi se svako od nas mogao naći pri prvom susretu sa STD. Sve četiri grupe su imale različite teme, koje su određivale specifičan način snalaženja pri susretu sa STD u različitim ulogama – uloga roditelja, prijatelja, bliskog člana porodice ili sopstveni kontakt sa STD.
Članovi grupa su na izuzetno kvalitetan i kreativan način izložili svoje radove, prezentujući tako zajednička razmišljanja i saznanja o zadanim temama, te su na taj način dali dodatan značaj cjelokupnom projektu, ali i potvrdili da se radi o budućim zdravstvenim profesionalcima koji će se, svojim radom i aktivizmom, još dugo boriti protiv svih bespotrebnih predrasuda vezanih za ovu tematiku.
Nakon radionice, prisutni učesnici su imali priliku odraditi i drugi kviz, koji je specifičan po tome što je sadržavao pitanja identična onima na koja su učesnici odgovarali na početku programa, u prvom predočenom upitniku. Cilj ovakvog načina testiranja je, zapravo, indirektno ocjenjivanje cjelokupnog projekta, ali i pokazatelj odnosa prvobitnog znanja i znanja nakon uspješno završenog programa projekta „Love is not an STD“.
Na samom kraju, učesnici su evaluirali projekat i iskazali zadovoljstvo zbog prisustva radionici „Love is not an STD“, što predstavlja dodatnu motivaciju članovima SCORA-e i BoHeMSA-e da u budućnosti nastave sa sličnim aktivnostima.
Rezultate evaluacije pogledajte ovdje: evaluacija
Rezultate ulaznog i izlaznog kviza pogledajte ovdje: REZULTATI-ULAZNOG-I-IZLAZNOG-TESTA-RADIONICE