header-2020-2stickyHeaderstickyHeaderstickyHeader
  • POČETNA
  • NOVOSTI
    • Sarajevo
    • Mostar
    • Tuzla
  • O NAMA
    • Šta je BoHeMSA?
    • Lokalni komiteti
    • IFMSA
    • Sastanci
    • Tim dužnosnika
    • Historijat
    • Kontakt
  • PROJEKTI
    • Javno zdravstvo
    • Ljudska prava i mir
    • Reproduktivno zdravlje i HIV/AIDS
    • Medicinska edukacija
    • Verifikacija validnosti certifikata
  • RAZMJENE
    • Intro
    • Često postavljena pitanja
    • Iskustva s razmjena
  • PRIDRUŽI SE

Priče iza bolesti | Pink October

  • Početna
  • Projekti Reproduktivno zdravlje i AIDS
  • Priče iza bolesti | Pink October
Pink October u Tuzli
October 30, 2016
Konkurs za razmjene u 2017.
November 15, 2016
November 1, 2016
Kategorije
  • Reproduktivno zdravlje i AIDS
  • Sarajevo
Tagovi
  • breast cancer awareness
  • pink october
  • Sarajevo
  • scora
  • women's health

Predavanje docenta Timura Cerića

Povodom obilježavanja mjeseca borbe protiv raka dojke, članovi Udruženja studenata medicine u BiH – BoHeMSA su organizovali projekat pod nazivom „Priče iza bolesti“ u sklopu kampanje „Pink October“. U opuštenoj i intimnoj atmosferi Sarajevskog ratnog teatra, posjetioci su imali priliku da čuju priče iz perspektive liječnika, psihologa, i pacijentica kroz različite pristupe tematici. Razgovaralo se o značaju prevencije i ranog otkrivanja raka dojke, kao i o poteškoćama sa kojima se susreću pacijenti i djelatnici unutar zdravstvenog sistema.

Podstaknuti činjenicom da se rak dojke još uvijek najčešće otkriva u poodmaklom stadiju te da postoji svakodnevno suočavanje sa stigmom, članovi BoHeMSA-e su odlučili na jednom mjestu okupiti sve ljude koji se na različite načine susreću sa ovom bolešću. Naročit doprinos su dale hrabre žene koje su odlučile da podijele svoj put, borbu i želju za preživljavanjem.

Prisutnima se na početku obratila prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, ponosna na činjenicu da studenti medicine već duži niz godina pokazuju svoje društveno djelovanje u vidu ovakvih aktivnosti. Profesorica Hadžović-Džuvo je izrazila posebno zadovoljstvo što su se građani i studenti odazvali u ovako velikom broju, te da će ovakve studentske aktivnosti uvijek imati podršku Medicinskog fakulteta.

Profesionalni osvrt pružili su docenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu – dr. sci. med. Semir Vranić, specijalista patolog, i dr. sci. med. Timur Cerić, specijalista onkolog. Docent Vranić je otvorio sesiju predavanja sa značajnim statističkim podacima, te najvažnijim rizikofaktorima i načinima prevencije karcinoma dojke. Nakon toga, docent Cerić je pružio osvrt na terapijske mogućnosti u našoj zemlji, te istakao važnost edukacije šire javnosti i činjenicu da se tek sa potpunom edukacijom građana može govoriti o efikasnoj prevenciji i poboljšanju uvjeta i mogućnosti liječenja. Specijalisti su poseban naglasak stavili na važnost samopregleda još od 20. godine života, te iznimnu ulogu screening testa (mamografije) u ranom otkrivanju raka dojke.

Pored stručnjaka iz medicinske prakse, važan doprinos je dala i dr. sci. Amela Dautbegović, docent na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Naglasak je stavila na važnost podrške okoline, prvenstvo porodice i prijatelja u vidu stvaranja ugodne atmosfere pune razumijevanja.

Docentica Dautbegović je istakla da vjeruje da u Bosni i Hercegovini postoji velika želja za radom i pomaganjem oboljelim od raka dojke od strane svih stručnjaka, ali da oni vrlo često bivaju opstruirani administrativnim i drugim otežavajućim okolnostima u svom poslu.

Najemotivniji dio večeri je bilo obraćanje članica Udruženja građanki Renesansa, koje su hrabro ispričale svoja iskustva, dajući prisutnima uvid o njihovoj borbi sa ovom opakom bolešću. Članice Renesanse su naglasile da njihovo udruženje kontinuirano provodi edukacije, sarađuje sa medicinskim profesionalcima i nevladinim organizacijama, te djeluje na pružanju podrške i zastupanju interesa oboljelih od raka dojke.

Na kraju, predsjednica Udruženja Renesansa, Spomenka Hadžić, se zahvalila studentima na proaktivnom djelovanju, i okončala ovaj skup sa optimističnom notom da ima nadu za bolju budućnost sa ovim mladim ljudima.

Rak dojke je još uvijek najčešće maligno oboljenje kod žena. Statistike pokazuju da u svijetu godišnje od ove bolesti oboli 1.700.000 žena. Jedna od osam žena će tokom svog života oboljeti od raka dojke. Čak 30% oboljelih žena je mlađe od 50 godina. Ipak, najvažniji statistički podaci pokazuju da je petogodišnja stopa preživljavanja 99% ukoliko se rak otkrije u ranom stadiju. Iz tog razloga je imperativ otkriti rak dojke na vrijeme. Nažalost, još uvijek ne postoje tačni podaci o oboljelim od karcinoma dojke u Bosni i Hercegovini, jer ne postoji jedinstven registar oboljelih od ove bolesti.

Događaj je otvorio LORA – Ernard Mujanović
Brojni studenti i građani su prisustvovali “Pričama iza bolesti”
Auditoriju se obratila i dekanesa prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo

Auditoriju se obratila i dekanesa prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo
Uvodno predavanje docenta Semira Vranića
Uvodno predavanje docenta Semira Vranića

Predavanje docenta Timura Cerića
Predavanje docenta Timura Cerića
Predavanje docenta Timura Cerića

Diskusija između panelista
Predavanje docenta Timura Cerića
Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču

Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču
Predavanje docentice Dautbegović
Predavanje docentice Dautbegović

Predavanje docentice Dautbegović
Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču
Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču

Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču
Hrabre žene iz Renesanse su ispričale svoje priču
Obraćanje predsjednice Udruženja Renesansa

Podijeli
admin
admin

Vezani postovi

January 26, 2021

PRESJEK SEDMICE: studenti iz četiri bh. grada edukuju javnost u akciji “Stop raku grlića materice 2021”


Pročitaj više
January 9, 2021

Kurs samoodbrane – Million Dollar Baby – LC Sarajevo


Pročitaj više
November 11, 2020

Konkurs za studentske razmjene u akademskoj 2020/21. godini


Pročitaj više

About BoHeMSA

BoHeMSA is a non-profit student organization working with humanitarian issues, international understanding, issues related to human rights and peace, public health and reproductive health.

We belong to and work closely with International Federation of Medical Students' Association which is represented in more than 100 countries worldwide.

BoHeMSA na Facebooku

BoHeMSA na Facebooku

Linkovi

  • Statut
  • Impressum
  • Press
  • Kalendar aktivnosti

BoHeMSA na Instagramu

bohemsa

Scome webinari: Izazovi medicinske prakse Projek Scome webinari: Izazovi medicinske prakse  Projekat pod nazivom “Izazovi medicinske prakse” je novi Scome projekat koji će se održati u narednom periodu u vidu četiri webinara.
Naš naredni gost predavač je Adnan Spahić, specijalizant interne medicine u Hajlbronu, Njemačka.
U okviru projekta svi sudionici će se moći upoznati sa načinom izvođenja medicinskih procedura u praksi te dostignućima u području medicinske nauke, naročito sa aspekta modernih i naprednih zemalja svijeta, a cijeli projekat je okrenut upravo sticanju korisnih i prakticnih znanja!
 Tema webinara bit će “Uvod u internističku intenzivnu medicine”, gdje će nas predavač zanimljiv način upoznati sa slučajevima iz prakse, između ostalog.
Naši aktivni participanti koji budu prisustvovali na 2 od 4 webinara dobit će i certifikate o prisustvu.
Link za prijavu možete naći na našoj Facebook stranici!  Prijavom dobijate mail pred event sa linkom za zoom, iako istom možete pristupiti istom preko eventa.
UČITE SA NAMA I BUDITE NAGRAĐENI 📣 "Stazama UČITE SA NAMA I BUDITE NAGRAĐENI 
📣 "Stazama hirurgije" je novi serijal webinara u organizaciji Komiteta za medicinsku edukaciju (SCOME). Kroz višemjesečni projekat upoznat ćemo se sa osnovama hirurgije i hirurškim zahvatima, bazičnim hirurškim metodama i prednostima koje one nude.  Projekat će obuhvatati nekoliko webinara u kojima ćemo imati priliku steći znanja o novim i inovativnim hirurškim metodama, osnovama hirurških zahvata koje se koriste u raznim medicinskim granama, a zasigurno će saznanja o njima doprinijeti budućem svakodnevnom radu ljekara.  👨‍⚕️ Naš prvi gost predavač je doktor Jasmin Šabanović, Medicinski fakultet Univerziteta u Sarajevu upisao je u akademskoj 2009. godini, a diplomski radi iz oblasti Dječije hirurgije odbranio 2015. godine. Poslijediplomsku školu iz abdominalne sonografije završio je 2016. godine u naučnoj bazi Univerziteta u Tuzli. Godine 2017. biva izabran na poziciju specijalizanta iz opće hirurgije. Kurs bazične laparoskopije završio je pri Aesculap Akademie u Tuttligenu, Njemačka, a Evropski certifikat iz traume na Univerzitetskoj Klinici u Wuppertalu, Njemačka. Godine 2018. dobija jednu od najprestižnijih svjetskih stipendija Vlade Velike Britanije, britansku Chevening stipendiju, koja je dio globalnog programa stipendiranja talentovanih osoba koje su prepoznate kao potencijalni budući lideri u pojedinim oblastima rada. Iste godine započinje magistarski studij na Queen Mary Univerzitetu u Londonu i londonskoj Kraljevskoj bolnici iz oblasti minimalno invazivne hirurgije. Kao ljekar koji je svoju magistarsku tezu odbranio na temu komparativne analize robotske i laparaskopske tehnike uklanjanja žučne kese sa fokusom na iatrogene povrede žučnog stabla, na našem prvom webinaru upoznat će nas upravo sa hirurgijom žučne kese.  👨‍⚕️🧑‍⚕️Pravo na učešće imaju svi ljubitelji medicine koji imaju želju da se upoznaju sa raznolikim svijetom hirurgije, te uz pomoć brojnih predavača, ljekara specijalista, nauče nove stvari iz osnovnih oblasti hirurgije i tako prošire svoje znanje. 
📜 Na kraju ciklusa webinara "Stazama hirurgije" svi učesnici će dobiti certifikat za prisustvo na istom.
Prijavu možete naći ja našoj Facebook stranici!
BUDI ZLATAN ZA DJECU OBOLJELU OD RAKA 💪Srce z BUDI ZLATAN ZA DJECU OBOLJELU OD RAKA  💪Srce za djecu oboljelu od raka osnovano je u aprilu 2003. godine. Tokom narednih 15 godina, Udruženje je od inicijalne ideje neformalne grupe roditelja i prijatelja djece oboljele od raka, izraslo u respektabilnu organizaciju koja broji preko 400 članova i koja je postala sinonim za borbu protiv raka kod djece u BiH.  ❗Kroz donacije i podršku partnera udruženje djeci oboljeloj od raka i njihovim porodicama pruža smještaj, hranu i psihosocijalnu podršku; organizira godišnje rehabilitacione kampove i pomaže s nabavkom lijekova, medicinske opreme i tretmanima u inostranstvu; i kontinuirano unaprijeđuje usluge i aktivnosti kako bi adekvatnije odgovorili na izazove koje ova opaka bolest nosi sa sobom.  💪Ukoliko i vi želite podržati udruženje Srce za djecu oboljelu od raka možete to uraditi pozivom na humanitarni broj ili sudjelovanjem u akciji kupovine maske Budi Zlatan za koje možete dati svoj doprinos i na taj način podržati djecu oboljelu od raka i njihove porodice.  💪Više informacija možete pročitati na https://srcezadjecu.ba/bs
Load More... Follow on Instagram
Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini. Sva prava pridržana. | Bazirano na WordPressu by DZAJ