Početkom aprila ove sedmice u Tuzli se po prvi put održalo Prijateljsko takmičenje Specijalne olimpijade BoHeMSA. Projekat Specijalne olimpijade BoHeMSA je implementiralo Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini „BoHeMSA“ lokalni komitet Tuzla, zajedno u saradnji sa Medicinskim fakultetom Tuzla i Univerzitetom u Tuzli.
Prvi segment projekta koji je krenuo sa implementacijom su bila istraživanja i edukacije sa srednjoškolcima kada je u pitanju njihov stav ka osobama sa poteškoćama u mentalnom razvoju. Nakon rezultata ankete, odrađene su edukacije od strane članova našeg tima i vanjskih saradnika, te ponovno reanketiranje sa vidiljivo boljim rezultatima u odnosu na prvobitnu analizu.
Sam projekat je obuhvatio takmičenja iz četiri oblasti: fudbal, košarka, atletika i plivanje. Na projektu je učestvovalo preko 300 takmičara i 20 timova koji su bili raspoređeni u svojim odgovarajućim disciplinama. Bitno je navesti da su takmičari i ekipe bili iz cijele BiH ali i okolnih zemalja. U srijedu se odgiravalo takmičenje iz košarke, u četvrtak je uslijedila promocija „Healthy“ programa u Univerzitetskoj dvorani, plivanje u prostorijama Hotela Tuzla, te atletika na Gradskom stadionu Tušanj.
U petak, na Svjetski dan zdravlja, prolaznici na Trgu Slobode su imali priliku kupiti materijal koji je nastao prethodnih dana na radionicama u kojima su učestvovali korisnici Udruženja „Malo Srce“ kao i srednjoškolci iz Tuzle. Radionice su vodili članovi BoHeMSAe, te studenti sa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Tuzla sa ciljem podsticanja kreativnog izražaja, ali isto tako i sa ciljem destigmatizacije i inkluzije osoba sa poteškoćama u mentalnom razvoju kroz zajednički rad sa srednjoškolcima. Sav skupljeni novac će biti usmjeren na izgradnju pristupne rampe za osobe sa invaliditetom u JU Dom zdravlja Tuzla.
Centralna manifestacija koja je uzela svoje mjesto u petak je javna tribina „U zdravom tijelu zdrav duh – kretanjem do zdravlja“ koja je počela u 15h u punom amfiteatru Medicinskog fakulteta Tuzla.
Učešće na javnoj tribini će uzeti ljekari, profesori, sportisti, kao i naravno predstavnici osoba sa poteškoćama u mentalnom razvoju kako bi ostvarili što kvalitetniji dijalog s ciljem preovladavanja barijera koje postoje u društvu ka ovoj marginaliziranoj skupini.
Cijelokupni projekat ne bi bilo moguće izvesti bez generalnih pokrovitelja projekta: Vlada Tuzlanskog kantona te Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ Sjeverne Amerike, ali i bez podrške svih drugih partnera i sponzora projekta koji su ovo omogućili. Tokom projekta je vršena i promocija DITA proizvoda, sa ciljem podsticanja na kupovinu domaćih proizvoda i razvoja loklanih firmi i biznisa. Ambasadori projekta su Amel Tuka, Igor Emkić i Mustafa Mehić.
Projekti ovakvog karaktera predstavljaju samo male pomake u borbi za jednakost i smanjenje predrasuda kada su u pitanju osobe sa poteškoćama u mentalnom razvoju, te su nam svima podsjetnik da ova bitka nije samo jedan događaj ili projekat, nego kontinuiran proces na kojem moramo svakodnevno raditi, baš kao što su to radili i članovi BoHeMSA-e u ovih prethodni par dana.