Članovi ureda u Tuzli, ispred Komiteta za ljudska prava i mir (SCORP) na čelu sa lokalnom oficirkom Ernom Ahmetspahić, su obilježili World Autism Awareness Day (02.04.) zajedno sa 30ak članova Udruženja roditelja djece-osoba sa autizmom „URDOSA“ u Bukinju. Naši članovi su imali priliku družiti se sa ovom osjetljivom kategorijom populacije ispred njihovog budućeg Centra koji nažalost još uvijek nije u potpunosti izgrađen. Koordinatorica ovogodišnjeg projekta je bila Jasmina Selimović.
Autizam je biološki razvojni poremećaj mozga. Zbog prirode nastanka i manifestacije, autizam je vrlo složen poremećaj. Glavne karakteristike autizma su slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja. Ljudi s autizmom nemaju razvijene socijalne vještine i često im nedostaje intuicija ili osjećaj za druge ljude u svom okruženju. Temple Grandin, poznata osoba s autizmom, svoju nesposobnost u razumijevanju socijalne komunikacije opisuje kao osjećaj “antropologa na Marsu”.
Nedostatak socijalnih vještina se počinje uočavati još u ranom djetinjstvu i vidi se u odraslih osoba. Autistične bebe pokazuju manje pažnje na socijalnu stimulaciju, manje je interakcijskih gesta osmijehom i pogledom, slabije odgovaraju na poziv vlastitim imenom. Kod mlađe djece s autizmom često je prisutan nedostatak kontakta očima, govor tijela i manje su skloni korištenju tuđe ruke ili tijela kao alat. Autistična djeca stara tri do pet godina, najvjerojatnije neće spontano prilaziti drugima, imitirati i odgovarati na emocije, neverbalno komunicirati, ipak, mogu razviti privrženost osobama koje su im primarni njegovatelji i davatelji sigurnosti (što je obično jedan ili oba roditelja).
U konačnosti, naši članovi su uvidjeli da je i sa ovom osjetljivom populacijom potreban adekvatan koncept rada i dovoljno pažnje za njihovu integraciju u društvo koja je itekako moguća.