header-2020-2stickyHeaderstickyHeaderstickyHeader
  • POČETNA
  • NOVOSTI
    • Sarajevo
    • Mostar
    • Tuzla
  • O NAMA
    • Šta je BoHeMSA?
    • Lokalni komiteti
    • IFMSA
    • Sastanci
    • Tim dužnosnika
    • Historijat
    • Kontakt
  • PROJEKTI
    • Javno zdravstvo
    • Ljudska prava i mir
    • Reproduktivno zdravlje i HIV/AIDS
    • Medicinska edukacija
    • Verifikacija validnosti certifikata
  • RAZMJENE
    • Intro
    • Često postavljena pitanja
    • Iskustva s razmjena
  • PRIDRUŽI SE

Međunarodni dan žena

  • Početna
  • Projekti Ljudska prava i mir
  • Međunarodni dan žena
SaMED – 2nd International Medical Students Congress Sarajevo
February 11, 2016
Village Concept Project 2016 – LC Mostar
March 15, 2016
March 8, 2016
Kategorije
  • Ljudska prava i mir
  • Reproduktivno zdravlje i AIDS
Tagovi
  • 8th March
  • Mother's day
  • pledgeForParity
  • scora
  • scorp

Međunarodni dan žena tradicionalno se slavi 8.marta svake godine. Na današnji dan se obilježavaju ekonomska, politička i društvena dostignuća žena diljem svijeta. Međutim, potrebno je insistirati na jednakim pravima za žene i borbi protiv diskriminacije prava na rad, obrazovanje, život bez nasilja  i protiv kršenja sloboda tokom svih 365 dana u godini.

Obilježavanje dana kroz historiju

Prvi Dan žena je obilježen 28. februara  1909. u SAD-u deklaracijom koju je donijela Socijalistička partija Amerike. Godinu dana poslije u Kopenhagenu, na Drugoj internacionalnoj konferenciji žena dogovoreno je da se jedan dan u martu proglasi Danom borbe žena za njihova prava. Inspirisani od strane američkih socijalista, njemački socijalisti Luise Zietz i Clara Zetkin predložili su proglašenje “Međunarodnog Dana Žena” kao dana borbe za jednaka prava i prava žena da glasaju.

Već iduće godine, 18.3.1911., dan je obilježen u Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj. Diljem tadašnje Austo-Ugarske organizirano je čak 300 demonstracija. U Beču su žene masovno izašle na ulice i nosile transparente koji odaju počast žrtvama Pariške Komune.
1918-te je u Njemačkoj po prvi put uvedeno pravo žena da glasaju, ali i da budu izabrane. To je bio prvi veliki uspjeh pokreta žena u ovoj zemlji.

Dvije godine ranije, 8. marta u San Petersburgu, Ruskinje zaposlene u tekstilnoj industriji stupile su u štrajk. Ovaj štrajk je naposljetku doveo do Februarske revolucije u Rusiji. Na  Međunarodnoj konferenciji žena u Moskvi, 1921., odlučeno je da se 8. mart proglasi Međunarodnim danom žena u cijelom svijetu. Na ovaj dan se obilježava njihova dugogodišnja borba čiji su najveći uspjesi bili uvođenje osmočasovnog radnog vremena, ujednačavanje plata za muškarce i žene, ali i zaštita majki, te uvođenje porodiljskog odmora.

U zapadnom svijetu se Međunarodni dan žena uglavnom prestao obilježavati 1930-ih, dijelom i zbog toga što ga se povezivalo s komunizmom. Majčin dan se kao blagdan u čast majki i majčinstva obilježava u tim zemljama svake druge nedjelje u maju.Međutim, 1960-ih su ga ponovno počele slaviti feministice. Godine 1975., koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, UN su službeno počeli obilježavati Međunarodni dan žena. Danas mnoge organizacije u svijetu obilježavaju Međunarodni dan žena, a neke se nastoje izboriti da postane državnim praznikom u kojima to još nije.

8. mart danas

Danas, sto godina kasnije, žene su u daleko boljem položaju nego početkom 20. vijeka. U većem dijelu svijeta žene danas imaju mogućnost školovanja, pravo na rad, pravo glasa, pristup kontracepciji i abortusu, te imaju svoj život u svojim rukama u puno većoj mjeri nego prije sto godina. Ali, razlike su još uvijek prisutne u zavisnosti od mjesta rođenja, rase i klase kojoj pripadaju. 

Žene su i danas slabije plaćene od svojih muških kolega, prema nekim procjenama primaju tek 10 posto ukupnog svjetskog prihoda i vlasnice su tek 1 posto svjetskog posjeda. Nerijetko su žrtve nasilja. Žene na svjetskoj političkoj sceni su još uvijek rijetke, jednako je i na visokim rukovodilačkim pozicijama, a ženska prava još nisu stavljena u istu ravan sa ljudskim pravima, odnosno s pravima koja muškarci prisvajaju sebi.

 

Međunarodni dan žena trebao bi služiti kao ozbiljan i vrijedan podsjetnik prvenstveno ženama, ali i muškarcima, da generacije koje su imale sreću da se rode sa zagarantovanim pravom na rad, pravom glasa, pravom na zakonom zagarantovanu ravnopravnost spolova, pravom na školovanje, na izbor i ličnu slobodu – to moraju zahvaliti ženama koje su se za njih ranije morale izboriti.

 Našim dragim profesoricama, doktoricama i studenticama, kao i svim ženama u Bosni i Hercegovini i svijetu želimo sretan 8. Mart, Međunarodni dan žena.

 

BoHeMSA- SCORA & SCORP

#PledgeForParity

Podijeli
admin
admin

Vezani postovi

January 26, 2021

PRESJEK SEDMICE: studenti iz četiri bh. grada edukuju javnost u akciji “Stop raku grlića materice 2021”


Pročitaj više
January 9, 2021

Kurs samoodbrane – Million Dollar Baby – LC Sarajevo


Pročitaj više
March 13, 2020

LC Tuzla: Prigodnim druženjem i kvizom znanja okončan ovogodišnji “We Can Do It” projekt


Pročitaj više

About BoHeMSA

BoHeMSA is a non-profit student organization working with humanitarian issues, international understanding, issues related to human rights and peace, public health and reproductive health.

We belong to and work closely with International Federation of Medical Students' Association which is represented in more than 100 countries worldwide.

BoHeMSA na Facebooku

BoHeMSA na Facebooku

Linkovi

  • Statut
  • Impressum
  • Press
  • Kalendar aktivnosti

BoHeMSA na Instagramu

bohemsa

Scome webinari: Izazovi medicinske prakse Projek Scome webinari: Izazovi medicinske prakse  Projekat pod nazivom “Izazovi medicinske prakse” je novi Scome projekat koji će se održati u narednom periodu u vidu četiri webinara.
Naš naredni gost predavač je Adnan Spahić, specijalizant interne medicine u Hajlbronu, Njemačka.
U okviru projekta svi sudionici će se moći upoznati sa načinom izvođenja medicinskih procedura u praksi te dostignućima u području medicinske nauke, naročito sa aspekta modernih i naprednih zemalja svijeta, a cijeli projekat je okrenut upravo sticanju korisnih i prakticnih znanja!
 Tema webinara bit će “Uvod u internističku intenzivnu medicine”, gdje će nas predavač zanimljiv način upoznati sa slučajevima iz prakse, između ostalog.
Naši aktivni participanti koji budu prisustvovali na 2 od 4 webinara dobit će i certifikate o prisustvu.
Link za prijavu možete naći na našoj Facebook stranici!  Prijavom dobijate mail pred event sa linkom za zoom, iako istom možete pristupiti istom preko eventa.
UČITE SA NAMA I BUDITE NAGRAĐENI 📣 "Stazama UČITE SA NAMA I BUDITE NAGRAĐENI 
📣 "Stazama hirurgije" je novi serijal webinara u organizaciji Komiteta za medicinsku edukaciju (SCOME). Kroz višemjesečni projekat upoznat ćemo se sa osnovama hirurgije i hirurškim zahvatima, bazičnim hirurškim metodama i prednostima koje one nude.  Projekat će obuhvatati nekoliko webinara u kojima ćemo imati priliku steći znanja o novim i inovativnim hirurškim metodama, osnovama hirurških zahvata koje se koriste u raznim medicinskim granama, a zasigurno će saznanja o njima doprinijeti budućem svakodnevnom radu ljekara.  👨‍⚕️ Naš prvi gost predavač je doktor Jasmin Šabanović, Medicinski fakultet Univerziteta u Sarajevu upisao je u akademskoj 2009. godini, a diplomski radi iz oblasti Dječije hirurgije odbranio 2015. godine. Poslijediplomsku školu iz abdominalne sonografije završio je 2016. godine u naučnoj bazi Univerziteta u Tuzli. Godine 2017. biva izabran na poziciju specijalizanta iz opće hirurgije. Kurs bazične laparoskopije završio je pri Aesculap Akademie u Tuttligenu, Njemačka, a Evropski certifikat iz traume na Univerzitetskoj Klinici u Wuppertalu, Njemačka. Godine 2018. dobija jednu od najprestižnijih svjetskih stipendija Vlade Velike Britanije, britansku Chevening stipendiju, koja je dio globalnog programa stipendiranja talentovanih osoba koje su prepoznate kao potencijalni budući lideri u pojedinim oblastima rada. Iste godine započinje magistarski studij na Queen Mary Univerzitetu u Londonu i londonskoj Kraljevskoj bolnici iz oblasti minimalno invazivne hirurgije. Kao ljekar koji je svoju magistarsku tezu odbranio na temu komparativne analize robotske i laparaskopske tehnike uklanjanja žučne kese sa fokusom na iatrogene povrede žučnog stabla, na našem prvom webinaru upoznat će nas upravo sa hirurgijom žučne kese.  👨‍⚕️🧑‍⚕️Pravo na učešće imaju svi ljubitelji medicine koji imaju želju da se upoznaju sa raznolikim svijetom hirurgije, te uz pomoć brojnih predavača, ljekara specijalista, nauče nove stvari iz osnovnih oblasti hirurgije i tako prošire svoje znanje. 
📜 Na kraju ciklusa webinara "Stazama hirurgije" svi učesnici će dobiti certifikat za prisustvo na istom.
Prijavu možete naći ja našoj Facebook stranici!
BUDI ZLATAN ZA DJECU OBOLJELU OD RAKA 💪Srce z BUDI ZLATAN ZA DJECU OBOLJELU OD RAKA  💪Srce za djecu oboljelu od raka osnovano je u aprilu 2003. godine. Tokom narednih 15 godina, Udruženje je od inicijalne ideje neformalne grupe roditelja i prijatelja djece oboljele od raka, izraslo u respektabilnu organizaciju koja broji preko 400 članova i koja je postala sinonim za borbu protiv raka kod djece u BiH.  ❗Kroz donacije i podršku partnera udruženje djeci oboljeloj od raka i njihovim porodicama pruža smještaj, hranu i psihosocijalnu podršku; organizira godišnje rehabilitacione kampove i pomaže s nabavkom lijekova, medicinske opreme i tretmanima u inostranstvu; i kontinuirano unaprijeđuje usluge i aktivnosti kako bi adekvatnije odgovorili na izazove koje ova opaka bolest nosi sa sobom.  💪Ukoliko i vi želite podržati udruženje Srce za djecu oboljelu od raka možete to uraditi pozivom na humanitarni broj ili sudjelovanjem u akciji kupovine maske Budi Zlatan za koje možete dati svoj doprinos i na taj način podržati djecu oboljelu od raka i njihove porodice.  💪Više informacija možete pročitati na https://srcezadjecu.ba/bs
Load More... Follow on Instagram
Udruženje studenata medicine u Bosni i Hercegovini. Sva prava pridržana. | Bazirano na WordPressu by DZAJ