Kako u svijetu, tako i u našem Udruženju, već godinama se prigodno obilježava Svjetski dan AIDS-a, 1. decembra/prosinca. Crvena, karakteristična boja vrpce koja obilježava ovaj dan, preplavila je četiri naša grada na jedan dan. Taj dan služi nam kao podsjetnik na sve dosadašnje i buduće žrtve ovog opasnog virusa i bolesti, ali i na veću svjesnost i podršku oboljelim osobama. U svrhu ranijeg otkrivanja, liječenja i sprečavanja najtežih komplikacija naše aktivnosti su se temeljile na testiranju na HIV te edukaciji studenata i pučanstva. S obzirom da je testiranje na HIV jedini način otkrivanja HIV-a te onaj koji se ne provodi svakodnevno, smatramo ove akcije izrazito korisnim, kako za pojedinca tako i za širu zajednicu.
U Mostaru smo zajedno sa Asocijacijom infektologa te Zavodom za javno zdravstvo provodili akciju testiranja na spolno prenosive bolesti HIV, HBV i HCV, dijelili informativne brošure te cijepili protiv gripe te COVID-19 infekcije. Akcija se provodila 1. prosinca u Mepas Mall-u zajedno s našim infektolozima, u prvom redu doktorom Juricom Arapovićem te ravnateljem ZZJZ, Sinišom Skočibušićem.
U Sarajevu smo 12. decembra, u saradnji sa Klinikom za infektivne bolesti održali predavanje na temu HIV-a i spolno prenosivih bolesti, a predavači su bili dr. Hrvo i dr. Velić. Također, 15. decembra smo vršili besplatno testiranje na HIV u Importanne centru.
U četvrtak 01.decembra lokalni odbor Tuzla, u saradnji sa Klinikom za zarazne bolesti – Savjetovalištem za HIV pri UKC Tuzla obilježio je Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a u Robnoj kući “Tuzlanka”, gdje su građani su imali priliku dobiti edukativne letke, testirati se na HIV, viruse hepatitisa B i C, izmjeriti krvni pritisak i šećer u krvi te razgovarati sa studentima i stručnim osobljem Klinike za zarazne bolesti o temi prevencije AIDS-a i smanjenja stigme oboljelih od AIDS-a.
U Zenici se održalo predavanje za učenike srednjih škola u Gradskoj biblioteci grada Zenica, postavio se info-pult sa edukativnim i promotivnim materijalom u holu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Zenici i Gradskoj biblioteci Zenica, pustili su se baloni u atriumu Medicinskog fakulteta u simboličnom broju koji predstavlja broj HIV pozitivnih pacijenata u FBiH tokom 2022. godine. Pored toga održala se i radionica „Da li sam HIV pozitivan?“ realizirana sa studentima IV godine Medicinskog fakulteta u saradnji sa prim.dr. Halimom Hadžikapetanović te edukativno predavanje o HIV/AIDS-u s gostom predavačem prim.mr. Eldira Hadžić, načelnicom odjela za Infektivne bolesti Kantonalne bolnice Zenica.