Predsjednik BoHeMSA-e Bakir Kudić se obratio na Prvom kongresu Ljekarske/Liječničke komore FBiH.
Ovaj događaj je organizovala Ljekarska/Liječnička komora FBiH sa kantonalnim komorama.
Poštovana predsjednice Federalne komore, predstavnici kantonalnih komora, poštovani predstavnici Federalnog ministarstva zdravstva, ljekari, studentice i studenti,
Čast mi je govoriti danas ovdje pred vama.
Moje ime je Bakir Kudić, predsjednik sam Udruženja studenata medicine u BiH ispred koje i govorim.
Prije svega sve pohvale za organizaciju ovog odličnog događaja, smatramo da centralizacija generalno a time i zdravstva samo donosi prednosti u standardizaciji i u borbi protiv globalnih problema kakve smo susreli u protekloj godini. Također, zahvaljujem se Federalnoj komori, odnosno predsjednici Federalne komore doktorici Amili Bećirović. Smatramo da studenti medicine, budući zdravstveni radnici, trebaju imaju predstavnike na ovakvim događajima i u ovim organima, trebaju biti ravnopravno uključeni, jer će i sami činiti te iste organe.
Vjerujem da mnogi od vas nisu upoznati sa nama i našim radom. Naime, osnovani smo davne 1993., i od tad u kontinuitetu radimo i predstavljamo studente, punopravni smo član Internacionalne federacije asocijacija studenata medicine. Trenutno djelujmo na području Federacije Bosne i Hercegovine kroz tri lokalna komiteta: Mostar, Sarajevo i Tuzla, uz pridružene članove – studente drugih medicinskih fakultetu u BiH.
Naše aktivnosti su mnogobrojne, ali u izazovu pandemije COVID-19 prilagodili smo iste tim uvjetima. Tako smo organizovali online seminare, odnosno webinare, panele i konferencije. Naša kapanja Koristimo antibiotike pažljivo ove godine je sprovedena u online formatu, i iznova podržana od SZO ureda u BiH. Kampanja Zdravlje i Vakcinacija se također održava na Nacionalnom nivou, kampanja pokrenuta još 2018. godine i podržana od strane UNICEF-a. Krajem ove godine pripremamo se za organizaciju Balkanskog takmičenja iz fiziologije, prvog takmičenja te vrste u regionu.
No, ovu priliku ću iskoristiti i da vas upoznam i skrenem pažnju na dva problema s kojima su naši studenti suočeni.
Prvi je polaganje stručnih ispita za svršenike medicinskih fakulteta u federaciji – treba da skrenemo pažnju na desinhronizaciju između sistema i potreba studenata, ili čak da kažem nedostatak interesa i volje da se naš problem riješi. Naime riječ je o stručnom ispitu koji su mnogi studenti primorani polagati u manjem entitetu BiH. Poražavajuće je da su studenti primorani ići čak do Banja Luke da bi ispunili tu svoju obavezu. Termine za polaganje treba svrsishodno prilagoditi potrebama studenata. Potrebno je uložiti napor da se taj problem prioritetno riješi.
Drugi gorući problem studenata je naravno vakcinacija. Odnosno stanje naše naobrazbe koje je rezultat toga što studenti medicine nisu vakcinisani. Bitno mi je da vas upoznam sa ovim problemom. Postavlja se pitanje: kakav medicinski kadar obrazujemo, koji već tri semestra nije imao nikakav kontakta sa pacijentima, čemu se kraj ne nazire? Da li možemo očekivati od studenata šeste godine, već svršenika studija, doktora medicine, da idu na prve linije ove borbe (a i svake naredne) ukoliko im se uskrati osnovno pravo na obrazovanje dostojno tog zvanja, pogotovo ako nam je poznato da studenti u posljednjem semestru moraju imati turnusnu nastavu?
Citirat ću jednog od osnivača John Hopkins Bolnice, William Oslera: “Medicina se uči pored kreveta pacijenta, a ne u učionici. Neka vaše poimanje bolesti ne dolazi od riječi koje ste čuli u predavaonici ili pročitali iz knjige. Pogledajte, a zatim obrazložite, uporedite i kontrolirajte. Ali prvo vidite.”
Smatramo da bi studenti kliničkih godina studija trebali biti vakcinisani u što skorijem roku, da bi mogli krenuti na praktičnu nastavu i da bi bez straha mogli volontirati i pomoći preopterećenom zdravstvenom sistemu.
Osler je stvorio prvi program za specijalnu obuku ljekara i prvi je izveo studente medicine iz predavaonice na kliničku obuku pored kreveta. Ovim putem Vas molimo da, shodno ovlastima koje posjedujete, ne dopustite da studij medicine nazaduje u 21. vijeku, te da ovaj esencijalni dio obrazovnog sistema izrodi ljekare koji će biti nenadoknadivo uskraćeni za znanje, a time i ograničeni u sposobnosti obavljanja svoga poziva i zdravstvenoj zaštiti stanovništva.
Dodatno o događaju možete pročitati na web stranici komore na ovom linku.